Izdanja AGM Knjige

Zidane konstrukcije u savremenoj građevinskoj praksi

zidane konstrukcijeautor: grupa autora

godina: 2008.

broj strana: 224
povez: mek
format: B-5

cena: 1100,00 rsd // 9,00 eur


Zidani objekti su nesumnjivo najviše prisutni u graditeljstvu, pri čemu oni ni danas nisu izgubili na aktuelnosti. Razlozi za vrlo masovnu primenu zidanih konstrukcija u savremenom graditeljstvu su mnogobrojni i oni se mogu rezimirati na sledeći način: zidani objekti su po svom karakteru takvi da u poređenju sa nekim drugim vrstama mogu optimalno da zadovolje aspekte arhitekture, konstrukterstva, gradjevinske fizike, tehnologije, trajnosti, ekonomije, ekologije i dr. Ali treba napomenuti i nedostatak zidanih konstrukcija ukoliko se one koncipiraju na tradicionalan način a to je sa aspekta aseizmičnosti. 

Opširnije...
Priručnik za postavljanje malih vetrogeneratora El. pošta

Priručnik za postavljanje malih vetrogeneratoraAutor: Slobodan Plazinić   
Izdanje: AGM knjiga
Godina: 2011
Br.strana: 108
Povez: mek
Format: B-5
Fotografije: crno bele
Cena: 880,00 rsd// 7,5 EUR

Priručnik za postavljanje malih sistema za konverziju energije vetra je pisan da posluži potencijalnim korisnicima u postavljanju vetrogeneratora na osnovu saznanja o raspodeli pravca i brzine vetra u izabranom lokalitetu, odnosno, da kao vodič pomogne u postavljanju vetrogeneratora (kapaciteta do 100kW) na najpovoljnijem mestu u lokalitetu na kome bi se obezbedila trajnija eksploatacija, lakše održavanje i nesmetani rad.

Svakom budućem korisniku ovakvih sistema je važno da se pre nabavke i postavljanja vetrogeneratora upozna sa režimom vetra u njegovom lokalitetu ne ulazeći podrobnije u metode meteoroloških analiza. Međutim, da bi protumačio i ispitao meteorološke tabele i grafikone dobijene od nadležne meteorološke službe korisnik, ipak, treba da poznaje osnovne statističke odnose. Imajući detaljnije podatke o vetru u lokalitetu, raspodelu čestine javljanja vetra po intervalima brzina i po pravcu, korisnik može da proceni količinu korisne energije u odnosu na uložena sredstva za kupovinu i troškove za postavljanje i održavanje sistema. Isto tako, na osnovu meteoroloških podataka o zaleđivanju, olujnom vetru, turbulenciji, rafalnosti (udarnosti) vetra i o drugim nepovoljnim meteorološkim uslovima u lokalitetu, korisnik može da proceni rizike oštećenja uređaja vetrogeneratora u toku eksploatacije.

Podaci o vetru dobijeni sistematskim i neprekidnim, višegodišnjim merenjima u mreži standardnih i specijalnih meteoroloških stanica u Srbiji, statistički obrađeni, analizirani i prikazani u vidu prostorne i vremenske raspodele, ukazuju da u Srbiji postoji znatan potencijal energije vetra (RHMZ, SHMZ i dr.). Otuda i predpostavka o isplatljivosti investiranja u proizvodnju električne energije uvođenjem sistema za konverziju energije vetra.

Postavljanje vetrogeneratora u Srbiji, u dovoljnom broju i na povoljnim lokacijama koje se odlikuju čestim jakim vetrom u toku godine, usporilo bi tempo eksploatacije fosilnih goriva, uglavnom uglja, čiji su resursi u Srbiji skoro iscrpljeni, jer su vremenski veoma ograničeni. Sa ekološkog aspekta u zaštiti vazduha od zagađenosti, uvođenje sistema za konverziuju energije vetra u električnu energiju, značilo bi smanjenje svakodnevnog unošenja štetnih gasovitih i čestičnih  materija iz dimnjaka termoelektrana u okolnu atmosferu.

Pored analize najpovoljnijeg mesta za postavljanje vetrogeneratora, posle upoznavanja sa režimom vetra i ostalim  meteorološkim parametrima u lokalitetu, potrebno je izvršiti klasifikaciju terena uzimajući u obzir ravan ili kompleksan teren sa umerenom ili jakom hrapavošću, sa većim ili manjim preprekama i njihovom raspodelom u lokalitetu.

Korisnik sa projektantom procenjuje dovoljnu snagu vetra, srednje i vršno opterećenje i dr.električne parametre u radu sistema, a sa meteorologom, rešava dva osnovna zadatka: prvi, da se detaljno upozna sa režimom vetra u lokalitetu, izvrši klasifikaciju terena i izabere najpovoljnije mesto za vetrogenerator i drugi, da na izabranom mestu u lokalitetu proceni štete koje bi nastale zbog nepovoljnih meteoroloških uslova (turbulencije, udarnosti jakog vetra, jednovremenog pritiska vetra i nataloženih ledenih naslaga na delovima vetrogeneratora, verovatnoći javljanja broja atmosferskih električnih pražnjenja i udara groma u vetrogenerator i dr.).

Izložene preporuke za postavljanje sistema za konverziju energije vetra u električnu primenjuju se i za izbor mesta i postavljanje mobilnih vetrogeneratora koje koriste u namenske svrhe savremene vojske.

I z v o d   i z   r e c e n z i j e
Ova knjiga predstavlja jedno kompletno delo, koje se bavi meteorološkim karakteristikama faktora koji su značajni za postavljanje sistema za konverziju energije vetra.

U radu je data svestrana analiza svih najznačajnijih pokazatelja koji se odnose na vetar u Srbiji. Pri tome, autor je koristio najsavremenije metode.

Štampanje  ovog rukopisa će pomoći svima koji se interesuju za ovu sve aktuelniju oblast meteorologije. Naročito će biti korisna ustanovama, koje se bave investiranjem u obnovljive izvore energije, praktičarima koji postavljaju vetrogeneratore kao i korisnicima energije vetra.

Analize su praćene većim brojem grafičkih prikaza koji omogućuju lakše praćenje opisa koji su inače vrlo komplikovani za razumijevanje.


Recenzent:
Dr Mlađen Ćurić, redovni profesor Fizičkog fakulteta u Beogradu


Sadržaj:

UVOD
POLJE VETRA U ATMOSFERI

Opšte karakteristike
Merenje pravca i brzine vetra
Uslovi za osmatranje vetra
Instrumentalna merenja pravca i brzine vetra
Određivanje jačine vetra
IZBOR MESTA ZA POSTAVLJANJE VETROGENERATORA
Ruža vetrova
Postojanost vetra
Raspodela brzine vetra sa visinom
Izbor mesta za postavljanje vetrogeneratora u ravnici
Ujednačena hrapavost i primena ekstrapolacionog koeficijenta
Prepreke u ravnicama

  • Zgrade kao prepreka vazdušnom strujanju
  • Zaštitni pojasevi kao prepreka
  • Drveće kao prepreka
  • Prepreke na više strana

Izbor mesta za vetrogeneratore na visokim terenima
Izbor  mesta u brdovitim krajevima

  • Grebeni u brdskim područjima
  • Usamljeno brdo i usamljena planina
  • Grebeni u planinskim područjima

Depresije-nizije u brdsko-planinskim krajevima
Doline i kanalisane (klisuraste) doline.

  • Lokalna cirkulacija vetra

Erozivne rečne doline i izbor mesta za vetrogenerator
Ekološki indikatori vetra
KARAKTERISTIČNI JAKI VETROVI U SRBIJI
ZAKLJUČAK    
LITERATURA


 


********

POSETITE ŠTAND AGM KNJIGE NA SAJMU

TEHNIKE U BEOGRADU

od 21-24. MAJA 2024.

PROLAZ IZ HALE 2 u HALU 1a (kod pošte)


Ponuda knjiga sa popustom iz mašinstva, energetike,

građevinarstva, arhitekture,

leksikografije

NOVE KNJIGE U PONUDI

*******

PORUČIVANJE KNJIGA NA EMAIL:

agmknjiga@gmail.com

ili pozvati telefonom

+381658470725, +381112618554, +381638470725

U ponudi su sva izdanja Saobraćajnog fakulteta Beograd za Srbiju i inostranstvo

Katalog Saobraćajni fakultet (PDF)




Novi naslovi u pripremi

1. SolidCam 2021- Automatsko programiranje CNC glodalica
    Slaviša Ivanović


2. Zone opasnosti  (požar)
    Radovan Jovanov

3. Pneumatika 
    Slaviša Ivanović

4. Geodetske mreže
    Gligorije Perović

5. Planiranje i kontrola investicija u preduzeću
    Vladimir Novaković

6.  Tolerancije naleganja i stezni spojevi
     Spasoje Drapić

7. KAMEN -Tehnologija obrade, alati i mašine
    Slaviša Ivanović

8. Mali leksikon psihološko-psihijat.i pravnih pojm.
    Stevan P. Petrović

9. Tehnologija obrade drveta, alati i mašine za obradu
    Slaviša Ivanović

10. Rečnik ribolova ES i SE
     Branko Vukičević

11. Digitalni sistemi upravljanja procesima -Miša Stambolić

      

Knjige iz uvoza

Inženjerstvo pouzdanosti 1

inzernjestvo pouzdanosti 1autor: Boris Androić, Darko Dujmović, Ivica Džeba

godina: 2006,
strana: 443,
povez: meki,
format: B-5

cena 3850.00 rsd  1760.00

Cilj i svrha knjige “Inženjerstvo pouzdanosti I” je stvoriti temelje za naučno-istraživački rad i omogućiti kritički osvrt na normirane postupke vezane uz analizu konstrukcija.

Opširnije...
Developed by: Pixelised.net
Copyright © 2008 - 2010 AGM knjiga d.o.o. Designed by: Pixelised.net