Izdanja AGM Knjige

Katatumbo Dragan Lukić

katatumbo-dragan-lukic

  Autor:             Dragan N. Lukić

  Izdavač:          AGM knjiga
  Godina:           2020.
  Br.strana:        138
  Povez:             broš / ćirilica
  Fotografije:      crno bele
  ISBN:               978-86-6048-019-6  /  sifra 1119
  Cena :             880,00 rsd / 7,5 e  //  na popustu   660,00


PDF sadržaj i odlomak

Osobenost Lukićevog pripovedanja, pored (kao uzgred) iznošenja zadivljujućih činjenica o najneobičnijim vremenima, mestima i događajima, sigurno jeste pomalo detinjasta, a u stvari brižna očinska iskrenost, koja naprosto izvire iz njegovog srca, prepunog ljubavi. Kako drugačije tumačiti SMS pozdrav za laku noć: „Mirno more, maestral u jedrima, zvezda u oku i spokoj u duši, Plava Ptico“. Ili, na primer: “Jedan san obično sanja jedan čovek. Ako isti san sanjaju dva čoveka, onda se to zove ljubav.“

Lukićeva ljubav je vanvremenska: „pozvao bih te na vožnju vremeplovom u jednom smeru...“ jer, za onog koji voli, tri godine minu „kao tri trepštaja oka!“ Lukićeva ljubav je vanprostorna, obavijena muzikom i vinom: Smak (čudesni zvuk Točkove gitare i Borisovog glasa), Indeksi (kultni muzički sastav koji su Sarajlije više cenile od „dugmića“), Atomsko sklonište (prožimajući vokal Serđa Blažića), Leb i Sol (makedonsko muzičko čudo), Dado Topić (i njegova oda Makedoniji), Flitvud Mek (sa nezaboravnim albatrosom), Ibrica Jusić (trubadur sa mačkom koja drijema), Teli Savalas (Kodžak metalnoga basa), Toma Zdravković (muzička legenda iz Pečenjevce, bez Danke, Branke, Ljiljane,...), Superhik i Grunf (kontraverzni junaci iz stripa Alan Forda), kao i vina: Porto, beli i crveni Bermet (vinarije Kiš iz Sremskih Karlovaca)...

Uz nepresušnu Ljubav, nit koja povezuje Lukićeve knjige jeste Rodoljublje. Iako rođen na Ubu i radnju svojih priča smešta uglavnom u središte pitome Tamnave, pisac ne propušta priliku da čitaoce podseti na surove zločine nad Srbima, izvršene tokom 20-og veka, sa ciljem zatiranja svega što je srpsko. U romanu Katatumbo, spomenut je takav jedan krvavi pir mržnjom zadojenih bugarskih vojnika i njihovih domaćih pomagača u okolini Bujanovca, januara 1944. godine. Razlozi opisa tog zločina nisu samo očigledna sličnost registarskih tablica BU i UB, niti što je piščeva baba rodom iz tog kraja, nego što se takvi događaji jednostavno ne smeju zaboraviti (kako se ne bi ponovili).

Upravo zato Lukićev uzbudljivi roman, nasuprot sujeverju da „grom nikada ne udara dvaput u isto mesto“, nosi metaforični naziv po kolumbijskoj reci Katatumbo, na čijem ušću u jezero Marakaibo (Venecuela) grom odjednom udari dvesta trideset i tri puta!

Velika sličnost pomenute reke i jezera sa odnosom muškarca i žene, koji se zaista vole, nije slučajna. Premda, kad sve prođe, ostaju zapisane reči. A „reči su plod čovekove nemoći da svoja osećanja i razmišljanja zadrži za sebe.“

Višedecenijski književni trud profesora matematike, inženjera-ekologa, ubskog pripovedača-hroničara i nadasve, oca tri kćeri, Dragana N. Lukića, već dvadeset i jednu godinu rađa zrelim plodovima. Počevši od zbirki priča „Plava“ (1999.) i „Eskimi“ (2002), zatim sjajnog romana „Čovek nije ždral“ (2005), preko neobičnih zbirki pesama i priča „Iluzije“ (2009.) „Sasvim obični ljudi“ (2012), „Flogiston“ (2014), a naročito izveštaja-novele „Voda“ (2017), njegova životna pripovest na stranicama novog romana „Katatumbo“ svetli zrelim sjajem. Kako sam pisac priznaje, to je „knjiga o nadmudrivanju dobra i dobra, odnosno zla i zla, zavisno već od ugla gledanja.“

Iz recenzije

Slaviša Đukanović

Priručnik za postavljanje malih vetrogeneratora El. pošta

Priručnik za postavljanje malih vetrogeneratoraAutor: Slobodan Plazinić   
Izdanje: AGM knjiga
Godina: 2011
Br.strana: 108
Povez: mek
Format: B-5
Fotografije: crno bele
Cena: 880,00 rsd// 7,5 EUR

Priručnik za postavljanje malih sistema za konverziju energije vetra je pisan da posluži potencijalnim korisnicima u postavljanju vetrogeneratora na osnovu saznanja o raspodeli pravca i brzine vetra u izabranom lokalitetu, odnosno, da kao vodič pomogne u postavljanju vetrogeneratora (kapaciteta do 100kW) na najpovoljnijem mestu u lokalitetu na kome bi se obezbedila trajnija eksploatacija, lakše održavanje i nesmetani rad.

Svakom budućem korisniku ovakvih sistema je važno da se pre nabavke i postavljanja vetrogeneratora upozna sa režimom vetra u njegovom lokalitetu ne ulazeći podrobnije u metode meteoroloških analiza. Međutim, da bi protumačio i ispitao meteorološke tabele i grafikone dobijene od nadležne meteorološke službe korisnik, ipak, treba da poznaje osnovne statističke odnose. Imajući detaljnije podatke o vetru u lokalitetu, raspodelu čestine javljanja vetra po intervalima brzina i po pravcu, korisnik može da proceni količinu korisne energije u odnosu na uložena sredstva za kupovinu i troškove za postavljanje i održavanje sistema. Isto tako, na osnovu meteoroloških podataka o zaleđivanju, olujnom vetru, turbulenciji, rafalnosti (udarnosti) vetra i o drugim nepovoljnim meteorološkim uslovima u lokalitetu, korisnik može da proceni rizike oštećenja uređaja vetrogeneratora u toku eksploatacije.

Podaci o vetru dobijeni sistematskim i neprekidnim, višegodišnjim merenjima u mreži standardnih i specijalnih meteoroloških stanica u Srbiji, statistički obrađeni, analizirani i prikazani u vidu prostorne i vremenske raspodele, ukazuju da u Srbiji postoji znatan potencijal energije vetra (RHMZ, SHMZ i dr.). Otuda i predpostavka o isplatljivosti investiranja u proizvodnju električne energije uvođenjem sistema za konverziju energije vetra.

Postavljanje vetrogeneratora u Srbiji, u dovoljnom broju i na povoljnim lokacijama koje se odlikuju čestim jakim vetrom u toku godine, usporilo bi tempo eksploatacije fosilnih goriva, uglavnom uglja, čiji su resursi u Srbiji skoro iscrpljeni, jer su vremenski veoma ograničeni. Sa ekološkog aspekta u zaštiti vazduha od zagađenosti, uvođenje sistema za konverziuju energije vetra u električnu energiju, značilo bi smanjenje svakodnevnog unošenja štetnih gasovitih i čestičnih  materija iz dimnjaka termoelektrana u okolnu atmosferu.

Pored analize najpovoljnijeg mesta za postavljanje vetrogeneratora, posle upoznavanja sa režimom vetra i ostalim  meteorološkim parametrima u lokalitetu, potrebno je izvršiti klasifikaciju terena uzimajući u obzir ravan ili kompleksan teren sa umerenom ili jakom hrapavošću, sa većim ili manjim preprekama i njihovom raspodelom u lokalitetu.

Korisnik sa projektantom procenjuje dovoljnu snagu vetra, srednje i vršno opterećenje i dr.električne parametre u radu sistema, a sa meteorologom, rešava dva osnovna zadatka: prvi, da se detaljno upozna sa režimom vetra u lokalitetu, izvrši klasifikaciju terena i izabere najpovoljnije mesto za vetrogenerator i drugi, da na izabranom mestu u lokalitetu proceni štete koje bi nastale zbog nepovoljnih meteoroloških uslova (turbulencije, udarnosti jakog vetra, jednovremenog pritiska vetra i nataloženih ledenih naslaga na delovima vetrogeneratora, verovatnoći javljanja broja atmosferskih električnih pražnjenja i udara groma u vetrogenerator i dr.).

Izložene preporuke za postavljanje sistema za konverziju energije vetra u električnu primenjuju se i za izbor mesta i postavljanje mobilnih vetrogeneratora koje koriste u namenske svrhe savremene vojske.

I z v o d   i z   r e c e n z i j e
Ova knjiga predstavlja jedno kompletno delo, koje se bavi meteorološkim karakteristikama faktora koji su značajni za postavljanje sistema za konverziju energije vetra.

U radu je data svestrana analiza svih najznačajnijih pokazatelja koji se odnose na vetar u Srbiji. Pri tome, autor je koristio najsavremenije metode.

Štampanje  ovog rukopisa će pomoći svima koji se interesuju za ovu sve aktuelniju oblast meteorologije. Naročito će biti korisna ustanovama, koje se bave investiranjem u obnovljive izvore energije, praktičarima koji postavljaju vetrogeneratore kao i korisnicima energije vetra.

Analize su praćene većim brojem grafičkih prikaza koji omogućuju lakše praćenje opisa koji su inače vrlo komplikovani za razumijevanje.


Recenzent:
Dr Mlađen Ćurić, redovni profesor Fizičkog fakulteta u Beogradu


Sadržaj:

UVOD
POLJE VETRA U ATMOSFERI

Opšte karakteristike
Merenje pravca i brzine vetra
Uslovi za osmatranje vetra
Instrumentalna merenja pravca i brzine vetra
Određivanje jačine vetra
IZBOR MESTA ZA POSTAVLJANJE VETROGENERATORA
Ruža vetrova
Postojanost vetra
Raspodela brzine vetra sa visinom
Izbor mesta za postavljanje vetrogeneratora u ravnici
Ujednačena hrapavost i primena ekstrapolacionog koeficijenta
Prepreke u ravnicama

  • Zgrade kao prepreka vazdušnom strujanju
  • Zaštitni pojasevi kao prepreka
  • Drveće kao prepreka
  • Prepreke na više strana

Izbor mesta za vetrogeneratore na visokim terenima
Izbor  mesta u brdovitim krajevima

  • Grebeni u brdskim područjima
  • Usamljeno brdo i usamljena planina
  • Grebeni u planinskim područjima

Depresije-nizije u brdsko-planinskim krajevima
Doline i kanalisane (klisuraste) doline.

  • Lokalna cirkulacija vetra

Erozivne rečne doline i izbor mesta za vetrogenerator
Ekološki indikatori vetra
KARAKTERISTIČNI JAKI VETROVI U SRBIJI
ZAKLJUČAK    
LITERATURA


 


********

POSETITE ŠTAND AGM KNJIGE NA SAJMU

TEHNIKE U BEOGRADU

od 21-24. MAJA 2024.

PROLAZ IZ HALE 2 u HALU 1a (kod pošte)


Ponuda knjiga sa popustom iz mašinstva, energetike,

građevinarstva, arhitekture,

leksikografije

NOVE KNJIGE U PONUDI

*******

PORUČIVANJE KNJIGA NA EMAIL:

agmknjiga@gmail.com

ili pozvati telefonom

+381658470725, +381112618554, +381638470725

U ponudi su sva izdanja Saobraćajnog fakulteta Beograd za Srbiju i inostranstvo

Katalog Saobraćajni fakultet (PDF)




Novi naslovi u pripremi

1. SolidCam 2021- Automatsko programiranje CNC glodalica
    Slaviša Ivanović


2. Zone opasnosti  (požar)
    Radovan Jovanov

3. Pneumatika 
    Slaviša Ivanović

4. Geodetske mreže
    Gligorije Perović

5. Planiranje i kontrola investicija u preduzeću
    Vladimir Novaković

6.  Tolerancije naleganja i stezni spojevi
     Spasoje Drapić

7. KAMEN -Tehnologija obrade, alati i mašine
    Slaviša Ivanović

8. Mali leksikon psihološko-psihijat.i pravnih pojm.
    Stevan P. Petrović

9. Tehnologija obrade drveta, alati i mašine za obradu
    Slaviša Ivanović

10. Rečnik ribolova ES i SE
     Branko Vukičević

11. Digitalni sistemi upravljanja procesima -Miša Stambolić

      

Knjige iz uvoza

Nauka o toplini III deo

Nauka o toplini III deoAutor: Fran Bošnajković, redovni profesor Univerziteta Štutgart
Godina: 1986
Izdavač: Golden marketing
Br.strana: 372
Povez: tvrd
Format: B-5
Fotografije: crno bela
Cena: 3850.00 rsd

Treći deo sadrži svojstva dvojnih smjesa i osnove termodinamike hemijskih reakcija sa zbirkom primera i rešenja sa 16 dijagrama i 2 tablice. Knjiga je namenjena studentima i inženjerima. I i II deo knjige su rasprodati.

Opširnije...
Developed by: Pixelised.net
Copyright © 2008 - 2010 AGM knjiga d.o.o. Designed by: Pixelised.net