Izdanja AGM Knjige

Sećanja na Burundi – 1987-1989 – Memoar i putopis

secanja-na-burundi-1987-1989-memoar-i-putopis

 Autori:          Snežana Marić

 Izdavač:        AGM knjiga
 Godina:         2023.
 Br.strana:      188 /A5 format
 Povez:           mek povez
 ISBN:             978-86-6048-044-8    // Sifra 1144
 Cena :           1650,00 rsd /14 eur


PDF Sadržaj i odeljak 

Pred nama je jedna dinamična priča i detaljima bogata slika jedne siromašne afričke zemlje, dokumentarna a ujedno i literarna storija sa mnoštvom minijatura, sa prikazima načina života u oskudici svega, na prvom mestu hrane, u opštoj nemaštini i u uslovima nerazvijene zdravstvene zaštite, i u prilikama u kojima je većina stanovništva bez struje, vodovoda, puteva…

Saznajemo i o istoriji te zemlje i o odnosu ljudi prema raznim pojavama, međusobnom odnosu etničkih grupa, čestih opakih bolesti od nezdrave i nečiste vode u bunarima, o verovanjima u sposobnosti vračeva da leče i o verovanju u istovremeno postojanje zlih vračeva i njihovog delovanja...

Sećanjima na širok teren i mnoga mesta u kojima je autorka rešavala pitanja planiranja i izgradnje vodovoda, ona oslikava i  prirodu u provinciji  Rujigi, za koju je bila zadužena i u celom Burundiju, životinjski i biljni svet, značaj  pošumljavanja i nastojanje da se šume očuvaju, običaje, zanate i jezike koji se u Burundiju govore, tradicionalne „svete” bubnjeve, igre uz njih i priredbe...

Čitalac saznaje i mnoge pojedinosti o načinu ishrane koja je prvenstveno upućena na lokalne namirnice i kuvana jela, koja se  spremaju na otvorenom plamenu, o načinu odevanja i života, ličnim sudbinama mnogih pojedinaca iz autorkinog okruženja,  o stradanjima od virusa side i drugih bolesti...

Ova lična sećanja prevazilaze primarni povod da budu zabeležena. Dragoceni su doprinos saznanjima o jednoj geografski udaljenoj zemlji, njenoj istoriji i nasleđu, kao i njenoj stvarnosti dvogodišnjeg perioda,  nad kojim je autorka zastala upijajući ga bez ostatka, tokom svog boravka u njoj...

***

Snežana Marić, rodjena Petrović (1941), završila je Arhitektonski fakultet u Beogradu. Radila je najviše na projektovanju vodovoda i kanalizacije kako u zemlji tako i u inostranstvu u raznim zemljama. Kao volonter Ujedinjenih nacija provela je određeni period u Burundiju-Afrika, radila za  vladu Butana u Aziji, a u Jordanu je bila pratilac svog supruga Andreje Marić, koji je radio kao profesor na univerzitetu Jordan... Sada živi u Kanadi.

Nauka o materijalima I El. pošta

Nauka o materijalima IAutor: Milorad Jovanović, Vukić Lazić, Dušan Arsić
Izdavač: Fakultet inzinjerskih nauka u Kraguejvcu
Godina: 2017.
Br.strana: 605
Povez: mek
Fotografije: crno bele
ISBN: 978-86-6335-042-7
Cena: 4400,00 rsd // 37,5 eur

Knjiga je podeljena na 16 glava. Prva glava posvećena je opštim karakteristikama hemijskih elemenata svrstanih u periodni sistem Mendeljejeva, hemijskim vezama, kristalnoj strukturi i grešaka u strukturi konstrukcionih (inženjerskih) materijala.


U glavi 2 se razmatra ponašanje konstrukcionih materijala pri delovanju spoljašnjih sila i momenata, načini ispitivanja metala i legura, kao i uticaj opterećenja, temperature i vremena njihovog dejstva na promenu radnih karakteristika delova mašina i opreme.

U glavi 3 detaljno se govori o kristalizaciji metala i legura, kao i legurama koje su višekomponentnog sastava, jer pored osnovnih komponenti uvek sadrže više ili manje korisnih primesa ili štetnih nečistoća. Uglavnom su prikazani dvokomponentni ravnotežni dijagrami (dva metala potpuno rastvorljivih u čvrstom stanju, potpuno nerastvorljivih i ograničeno rastvorljivih sa eutektičkom reakcijom i dva metala delimično rastvorljivih sa peritektičkom reakcijom).

U glavi 4 detaljno se opisuju legure gvožđa sa ugljenikom i analiziraju dijagrami stanja gvožđa i ugljenika - metastabilan (Fe-Fe3C) i stabilan (Fe-C).
U glavama 5 i 6 najpre su uopšteno objašnjene fazne promene u čvrstom stanju kod metala i legura (difuzija, raspad i preobražaj čvrstog rastvora), a zatim su te fazne promene detaljno objašnjene kod čelika u poglavljima: razlaganje pothlađenog austenita (proeutektoidne faze, perlitna, martenzitna i bejnitna transformacija) i transformacioni dijagrami (ARA, IRA).

Termička obrada legura gvožđa detaljno se razmatra u glavi 7. Posebno se ukazuje na osnovne vrste termičke obrade (žarenje, kaljenje, otpuštanje, termomehaničku obradu i reaustenitizaciju), zatim se govori o pećima za zagrevanje, rasladnim sredstvima, sopstvenim naponima i na kraju o greškama pri kaljenju, površinskom kaljenju i najvažnijim načinima hemijsko-termičke obrade (cementaciji, nitriranju, cijanizaciji i karbonitriranju, kao i ostalim metodima termohemijskog otvrdnjavanja površinskih slojeva).

U glavi 8 detaljno su prikazani savremeni načini dobijanja sirovog gvožđa (belog i sivog), čelika i livenog gvožđa, kao i primarna prerada čelika u odgovarajuće poluproizvode.

Glava 9 sadrži danas najviše korišćen konstrukcioni metal na bazi gvožđa i ugljenika – čelik. Detaljno se ukazuje na uticaj ugljenika i glavnih legirajućih elemenata na osobine čelika i daje podela čelika prema nameni i ukazuje na najvažnije klase čelika: konstrukcione čelike (ugljenične i legirane), specijalne čelike (nerđajuće, termopostojane i otporne na habanje) i alatne čelike (ugljenične, legirane, brzorezne i ostale materijale za alate).
Glava 10 sadrži pregled i osobine najvažnijih livačkih legura gvožđa i ugljenika: sivog liva (SL), nodularnog liva (NL), crnog temper liva (CteL), belog livenog gvožđa (BLG) i na kraju čeličnog liva (ČL).

U glavi 11 mogu se naći osnovni podaci o obojenim metalima (Al, Mg, Ti, Cu, Ni, Co) i njihovim legurama, niskotpoljivim metalima i legurama, teško topljivim metalima i legurama, kao i plemenitim metalima.

Glava 12 posvećena je koroziji i zaštiti metala od korozije. Najpre se ističe da je korozija prirodna pojava kojom metal teži da se vrati u stanje oksida, koji su kao rude iskopani iz rudnika. Posebno se razmatraju elektrohemijska korozija (galvanski parovi, standardni elektrodni potencijal, polarizacija i depolarizacija) i hemijska korozija tj. oksidacija. Završno poglavlje ove glave daje pregled načina zaštite: izborom antikorozivnog materijala, modifikacijom korozivnog medijuma i nekim konstrukcionim merama.

U glavi 13 se govori o keramičkim materijalima, staklu i metalurgiji praha. Kad je reč o keramičkim materijalima detaljno su obrađene konstrukcione, alatne i građevinske keramike, zatim je ukratko pomenut kamen, glina i vatrostalni materijali. U poglavlju staklo pomenute su razne vrste stakla, specijalna stakla i opšte osobine stakla i na kraju posebna pažnja je posvećena metalurgiji praha (sinterovanju) metalnih materijala.
U glavi 14 se detaljno proučavaju polimerni materijali (plastike i gume) i kompozitni materijali sa različitim vrstama ojačivača. Ukazuje se na njihovu strukturu, složene načine dobijanja, postupke prerade, vrste i oblasti najvažnije primene.

Glava 15 posvećena je tehničkom drvetu koje je i danas najviše upotrebljavana industrijska sirovina u svetu. Od njega se dobija oko 2500 organskih jedinjenja i 25000 različitih prdmeta. U ovoj glavi se pored tehničkog drveta, proučavaju i papir, lepkovi i zaštitne prevlake.
Zadnja glava 16 ove knjige daje najnoviji postupak za izbor konstrukcionih materijala. Materijali za dalju preradu u gotove proizvode dele se na konstrukcione i funkcionalne za koje nisu toliko bitne mehaničke osobine, već posebna svojstva (npr. visoka temperatura topljenja volframskih vlakana kod termičkih sijalica, visoka termička provodnost kod volframskih elektroda kod TIG-zavarivanja, veliki omski otpor kod grejača elektropeći i tsl.).

Sadržaj
1. OPŠTE KARAKTERISTIKE MATERIJALA
2. PONAŠANJE METALA PRI DELOVANJU SPOLJNIH SILA
3. OSNOVI KRISTALIZACIJE METALA I LEGURA
4. LEGURE GVOŽĐA
5. OSNOVI FAZNIH PROMENA U METALNIM SISTEMIMA
6. FAZNE PROMENE KOD ČELIKA U ČVRSTOM STANJU
7. TERMIČKA OBRADA LEGURA GVOŽĐA
8. DOBIJANJE SIROVOG GVOŽĐA, ČELIKA I LIVENOG GVOŽĐA
9. LEGURE GVOŽĐA I UGLJENIKA - ČELICI
10. LEGURE GVOŽĐA ZA LIVENJE
11. OBOJENI METALI I NJIHOVE LEGURE
12. KOROZIJA I ZAŠTITA METALA
13. KERAMIČKI MATERIJALI, STAKLO I METALURGIJA PRAHA
14. POLIMERNI I KOMPOZITNI MATERIJALI
15. TEHNIČKO DRVO I PAPIR, ZAŠTITNE PREVLAKE I LEPKOVI
16. OSNOVNI PRINCIPI ZA IZBOR KONSTRUKCIONIH MATERIJALA
LITERATURA
Prilog A - Osobine nekih hemijskih elemenata
Prilog B - Predmetni i imenski registar

 


********

POSETITE ŠTAND AGM KNJIGE

NA SAJMU KNJIGA

U BEOGRADU

OD

19-24. MAJA 2024.

HALA 2 - štand 2012

HALA 4 - štand 4017

Ponuda knjiga sa popustom iz građevinarstva, mašinstva,

energetike,  arhitekture, saobraćaja, ekologije i OIE, zaštite od požara,

leksikografije, politike, matematike, fizike.


NOVE KNJIGE U PONUDI

*******

PORUČIVANJE KNJIGA NA EMAIL:

agmknjiga@gmail.com

ili pozvati telefonom

+381658470725, +381112618554, +381638470725

U ponudi su sva izdanja Saobraćajnog fakulteta Beograd za Srbiju i inostranstvo

Katalog Saobraćajni fakultet (PDF)




Novi naslovi u pripremi

1. SolidCam 2021- Automatsko programiranje CNC glodalica
    Slaviša Ivanović


2. Zone opasnosti  (požar)
    Radovan Jovanov

3. Pneumatika 
    Slaviša Ivanović

4. Geodetske mreže
    Gligorije Perović

5. Planiranje i kontrola investicija u preduzeću
    Vladimir Novaković

6.  Tolerancije naleganja i stezni spojevi
     Spasoje Drapić

7. KAMEN -Tehnologija obrade, alati i mašine
    Slaviša Ivanović

8. Mali leksikon psihološko-psihijat.i pravnih pojm.
    Stevan P. Petrović

9. Tehnologija obrade drveta, alati i mašine za obradu
    Slaviša Ivanović

10. Rečnik ribolova ES i SE
     Branko Vukičević

11. Digitalni sistemi upravljanja procesima -Miša Stambolić

      

Knjige iz uvoza

Uporabna naprezanja pravokutnih AB preseka – priručnik za proračun

Uporabna naprezanja pravokutnih AB preseka – priručnik za proračunAutori: Jure Radić, Alen Harapin
Izdanje: Gradjevinski fakultet Split
Godina: 1999
Br.strana: 251
Povez: tvrd
Format: A-4
Fotografije: crno bele
Cena: 1650,00

Koristeći linearnu metodu proračuna, izradjen je ovaj priručnik s tablicama za prroalun uporabnih naprezanja pravikutnih armiranobetonskih preseka opterećenih ekscentričnom uzdužnom silom u glavnoj osi preseka, jer se ovakvi preseci I isle najčešće susreću u praksi. Uključen je takodje I uticaj puzanja betona na naponsko stanje preseka. Proračun je prilagodjen zahtevima PBAB 87.

Opširnije...
Developed by: Pixelised.net
Copyright © 2008 - 2010 AGM knjiga d.o.o. Designed by: Pixelised.net