Izdanja AGM Knjige
Autori: Snežana Petrović Izdavač: Agm knjiga Godina: 2022. Br.strana: 92 strane kolor Povez: broš povez / latinica ISBN: 9788660480363 / sifra 1136 Cena : 1320,00 rsd /11,5 eur
Sadržaj i odeljak „Priče iz Jordana - putopis i memoar 1981-1983“ ispisane su literarno slikovito i osećajno, pretvarajući putopis u štivo koje čitalac ne može da ostavi sve dok ne dođe do kraja, iako je njegov sadržaj tih i smiren. Autorka s lakoćom isprepliće beleške o ljudima i događajima iz svakodnevice sa pričama o Jordanu. Pri tome, ona je nepristrasni, temeljno obrazovani i radoznali posmatrač sklon minucioznim zapažanjima i pripovedač prijatnog glasa koji toplim bojama slika predele i ljude koje sreće i pažljivo prenosi čitaocu svoja saznanja o životu, kulturi, istoriji i podneblju koje upoznaje.
Verovatno nije mnogo onih koji su se poput Snežane Marić gotovo podjednako posvetili svojoj profesiji i ljubavi prema umetnosti i kulturi celoga sveta i saznanjima o istoriji, kulturi, tradiciji, običajima i postignućima naroda svih meridijana, kao i ljubopitljivom istraživanju fizičkog sveta.
Beograđanka po rođenju, odrastanju i školovanju, a većim delom i po profesionalnom radu, krenula je u svet putovanja i svojih kulturoloških istraživanja već po okončanju studija na konstruktorskom odseku Arhitektonskog fakulteta u Beogradu. Ona i njen suprug Andreja Marić (takođe arhitekt) sve svoje slobodno vreme upravo su tome posvetili. Istovremeno, kao stručnjaci radili su u nekoliko zemalja Trećeg sveta.
I upravo u ovim dužim profesionalnim boravcima, Snežana Marić je počela da piše putopisne i dokumentarne beleške. Prvi ciklus ostvarila je u Jordanu, zatim u Burundiju i u Butanu.
Nakon putopisa Jordana, slede nove priče iz Butana i Burundija. |
|
|
Autor: Dr Savo Marković Izdanje: AGM knjiga Godina: 2011 Br.strana: xx Povez: mek Format: A-5 Fotografije: nema Cena: u stampi
Kao što je poznato, sve do početka devedesetih godina prošlog veka, svaka zemlja je imala svoje-nacionalne standarde, što znači da je i Jugoslavija imala svoje JUS-standarde. Početkom devedesetih godina prošlog veka objavljeni su prvi zajednički standardi (Europaische Norm), tj. EN-standardi koji su zamenili adekvatne nacionalne standarde u svakoj od zemalja Evropske unije.
Proces izrade zajedničkih EN-standarda je kontinuiran posao i još uvek nije u potpunosti završen u oblasti industrije čelika, posebno kada su u pitanju finalni proizvodi od čelika.
Institut za standardizaciju R.Srbije počeo je preuzimanje EN-standarda u SRPS-standarde neposredno posle 2000.godine i do maja 2011.godine preuzet je najveći deo EN-standarda koji se odnose na finalne proizvode od čelika, što se može konstatovati iz Pregleda u nastavku. Preuzimanjem EN-standarda u SRPS EN-standarde sa eventualnim nacionalnim fus-notama (tamo gde je potrebno) automatski prestaje važnost dotadašnjih JUS- ili SRPS-standarda predmetne sadržine.
Zakonom o standardizaciji, koji je objavljen u Sl.glasniku RS br. 36 od 15.maja 2009.godine prestala je obavezna primena SRPS-standarda, za proizvode gde je to bilo predvidjeno, odnosno sadašnja primena srpskih standarda i srodnih dokumenata je dobrovoljna (član 17. Zakona), kao što je to i u zemljama Evropske unije. Medjutim, uz većinu EN-standarda, pogotovo za one koji su kao nacionalni bili sa obaveznom primenom, vezane su tzv. „direktive“ (Control Production Directive - CPD), prema kojim se podrazumeva striktna primena standarda za proizvode od čelika, posebno kada se radi o uvozu iz zemalja izvan Evropske unije.
Umesto CPD-direktiva koje su važeće u zemljama Evropske unije, u Srbiji se uz identične SRPS EN-standarde izradjuju „tehnički propisi“ koji takodje nalažu striktno poštovanje pripadajućeg SRPS EN-standarda.
Na žalost, kada su u pitanju finalni proizvodi od čelika, u Srbiji do maja 2011.godine nije izradjen ni jedan „tehnički propis“, čak ni za veoma odgovorne proizvode koji se koriste u konstrukcijama, za upotrebu pod pritiskom, na različitim temperaturama itd.
S obzirom da je kod primene EN-standarda u zemljama Evropske unije posebno naglašena veza sa CPD-direktivama, za očekivati je da će nadležne službe (ministarstva) u R.Srbiji ubrzo početi sa izradom adekvatnih „tehničkih propisa“, sa kojima se izmedju ostalog kontroliše kvalitet uvezenih finalnih proizvoda od čelika prema pripadajućem standardu.
Iz sadržaja:
- Standardi od opšte važnosti (za sve proizvode)
- Šipkasti čelici (i pljosnati čelici)
- Fazonski profili
- Trake i limovi
- Žica
- Železničke šine
- Betonski čelik, čelici za prednaprezanje, armaturne mreže
- i rešetkasti nosači (i istenuti metal)
- Hladnooblikovani profili
- Šuplji profili, cevi (i preoblikovane cevi)
|
|
******** POSETITE ŠTAND AGM KNJIGE NA SAJMU KNJIGA U BEOGRADU OD 19-24. MAJA 2024. HALA 2 - štand 2012 HALA 4 - štand 4017 Ponuda knjiga sa popustom iz građevinarstva, mašinstva, energetike, arhitekture, saobraćaja, ekologije i OIE, zaštite od požara, leksikografije, politike, matematike, fizike.
NOVE KNJIGE U PONUDI ******* PORUČIVANJE KNJIGA NA EMAIL: agmknjiga@gmail.com ili pozvati telefonom +381658470725, +381112618554, +381638470725
Novi naslovi u pripremi
1. SolidCam 2021- Automatsko programiranje CNC glodalica Slaviša Ivanović
2. Zone opasnosti (požar) Radovan Jovanov
3. Pneumatika Slaviša Ivanović
4. Geodetske mreže Gligorije Perović
5. Planiranje i kontrola investicija u preduzeću Vladimir Novaković
6. Tolerancije naleganja i stezni spojevi Spasoje Drapić
7. KAMEN -Tehnologija obrade, alati i mašine Slaviša Ivanović
8. Mali leksikon psihološko-psihijat.i pravnih pojm. Stevan P. Petrović
9. Tehnologija obrade drveta, alati i mašine za obradu Slaviša Ivanović 10. Rečnik ribolova ES i SE Branko Vukičević 11. Digitalni sistemi upravljanja procesima -Miša Stambolić
Knjige iz uvoza
Autori: Ante Mihanović Godina: 1995. Izdavač: Univerzitet Split Br.strana: 336 Povez: tvrd Format: 24cm Fotografije: crno bele Cena : 3300,00 rsd
Praćenjem materije u ovoj knjizi čitalac će doći do zakljkučka kako današnje numeričke metode sve više povezuju materiju dinamike konstrukcija s klasičnim ravnotežnim odnosno statičkim zadacima konstrukcija, jer koriste gotovo iste numeričke metode analize. |
Opširnije... |
|