Izdanja AGM Knjige
Autor: Martin Djovčoš Izdavač: AGM knjiga Godina: 2015. Br. strana: 148 Fotografije: crno bele
Cena: 1210,00 // 10 eur POPUST 990,00 rsd
Rukopis po strukturi čine dva dela – prvi, koji je teorijske prirode u kome su date osnovne smernice koje se odnose na tragove koji nastaju na materijalima, instalacijama i delovima objekta posle delovanja požara, i drugi deo, po obimu veći, u kome su navedeni primeri iz prakse. Teorijski deo, iako sveden na minimum, daje odličnu polaznu osnovu za pravilno sagledavanje tragova, ili da parafraziram autora: „na zgarištu svi gledaju, ali malo ko vidi posledice požara – tragove koji mogu da ukažu na pravi uzrok“. Naravno da je nemoguće navesti sve moguće tipove spoljašnjih i unutrašnjih tragova koje za sobom ostavlja požar na objektu i van njega, ali je opis najznačajnijih (i najčešćih) tipova tragova sa aspekta veštačenja dat u rukopisu. |
Opširnije... |
|
Arhitektura
Autori: Prof.dr Dušica Živanović Izdavač: AGM knjiga Godina: 2023. Br.strana: 204 /A4 format Povez: mek povez ISBN: 978-86-6048-046-2 Cena : 2200,00 rsd /19 eur
PDF Sadržaj i odeljak
Materija izložena u ovoj monografiji odnosi se na jedan od temeljnih aspekata prostornosti i pojavnosti arhitektonskog sklopa – geometriju, koja kao fenomen predstavlja svojevrsnu gradivnu gramatiku svake graditeljske zamisli i ostvarenja. Odnos između dva ključna pojma kojima se vrši tumačenje izlagane teme, geometrije i morfologije prikazan je na jasan i saglediv način, potkrepljen grafičkim i osnovnim numeričkim objašnjenjima.
Istorijski period koji je zahvaćen u ovoj monografiji, kao što je rečeno, predstavlja vreme značajne kulturološke promene kroz koju je domaća sredina, tada, prolazila; sadržaj monografije, pored ostalog, na taj način, prikazuje kulturološki uzbudljiv period razvoja, uzajamnih odnosa i „preklapanja“ stilova akademizma, secesije i, tek u naznakama vidljive – moderne.
Monografija se temelji na izuzetno obimnom istraživačkom radu, kroz detaljno obrađene primere i na taj način predstavlja svojevrsni portfolio a koji će bez sumnje doprineti nekim novim istraživanjima.
Rezultati ispitivanja GEOMETRIJSKIH PRAVILA i u okviru njih različitih proporcijskih odnosa predstavljaju veliki doprinos egzaktnim racionalnim metodama istraživanja arhitektonske forme.
|
|
Autori: Dr Milan Radojević Izdavač: Arhitektonski fakultet Godina: 2021. Br.strana: 86 strane Povez: mek povez / ćirilica ISBN: 9788660480301 / sifra 553 Cena : 990,00 rsd /8,5 eur
PDF Sadržaj i odeljak
U knjizi je obrađena materija koja na jedinstven način povezuje arhitektonsko projektovanje,realizaciju i upotrebu objekta sa aspekta održavanja i upravljanja resursima i uslugama.
Aktuelna pitanja i problemi koji se mogu pojaviti sprovođenjem procesa održavanja su prikazani i objašnjeni kroz sve faze životnog veka od planiranja, projektovanja, izgrdnje, upotrebe i rušenja objekata. Pažljivo su sagledani međusobni odnosi, uticaji i povezanost osnovnih faza životnog ciklusa i procesa održavanja kako bi se sačuvala projektovana funkcionalnost izgrađenog prostora, ostvarile primarne aktivnosti koje se odvijaju u objektu (stanovanje, poslovanje, edukacija, rekreacija, itd.) i zadovoljile potrebe korisnika.
Knjiga predstavlja korisno štivo za različite ciljne grupe čitalaca, ali je pre svega namenjana studentima master studija arhitekture, studentima drugih tehničkih fakulteta, kao i kolegama arhitektama, projektantima, izvođačima radova i istrazivacima koji su zainteresovani za ovu oblast.
Iz sadržaja:
UVOD
1. Razvoj, definicije i osnovni pojmovi 2. Životni vek objekta i održavanje 3. Održavanje objekata 3.1. Tipovi održavanja objekata 3.2. Koncepcija, organizacija i tehnologija održavanja 3.3. Kvalitet održavanja 3.4. Kontrola održavanja 3.5. Upravljanje održavanjem 4. Održavanje i potrošnja energije 4.1. Ekonomično upravljanje energijom u objektima 4.2. Unapređenja u objektima 4.3. Potrošnja vode 4.4. Obnovljivi izvori energije 5. Održavanje i zaštita objekata 5.1. Zaštita objekata od prodora vode 5.2. Zaštita kostrukcije objekta 5.3. Toplotna zaštita objekta 5.4. Zaštita objekta od požara 6. Održavanje i arhitektonsko projektovanje 7. Plan održavanja i Program održavanja 7.1. Uputstva za održavanje konstrukcije 7.2. Upustva za održavanje instalacije 7.3. Uputstva za održavanje opreme i uređaja 8. Priručnik za održavanje objekta i Dnevnik poslova ZAKLJUČAK LITERATURA BELEŠKA O AUTORU |
Autori: Dr Marko Nikolić i Milan Brzaković Izdavač: AGM knjiga Godina: 2021. Br.strana: 222 strane /kolori Povez: mek povez / latinica ISBN: 978-86-6048-031-8 / sifra 1131 Cena : 1980,00 rsd /17 eur za studente 1430,00 rsd
PDF Sadržaj i odeljak
Izložena materija, u formi sažete teorijske građe, podeljena je u trinaest poglavlja – tematskih jedinica, svrstanih u četiri celine, po analogiji sa predloženom podelom procesa arhitektonskog projektovanja na odgovarajuće faze. Teorijska izlaganja su u okviru svake celine propraćena analiziranim primerima iz prakse i zadacima za vežbanja. Broj predviđenih vežbi odgovara broju vežbanja na predmetu Metodologija projektovanja. Na početku semestra studentu se zadaje neko od najznačajnijih arhitektonskih dela iz tipologije porodičnog stanovanja XX veka, koje predstavlja tematski okvir za sprovođenje sveobuhvatne analize kroz izradu predviđenih zadataka. Težište rada je na upoznavanju, kritičkoj proveri i uvežbavanju tipičnih postupaka u procesu projektovanja. Studentima je u apendiksu dat osnovni ilustrativni materijal kao prikaz predmetnih dela (grafička i fotodokumentacija), dok se prikupljanje ostale građe neophodne za uspešnu realizaciju vežbi obavlja kroz samostalan istraživački rad i uz pomoć nastavnika i saradnika. Cilj ovakvog načina rada na vežbama je upoznavanje osnovnih principa procesa projektovanja i usvajanje metoda projektantskog analitičkog zapažanja i uopštavanja, sistematizovanja ostvarenog istraživanja i prikaza dobijenih rezultata.
Praktikum je pre svega namenjen studentima Građevinsko-arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Nišu, ali i svim studentima srodnih fakulteta, koji ovaj ili slične predmete izučavaju kroz odgovarajuće programe.
SADRŽAJ: - Predgovor
- Opšte napomene
- Uvodna razmatranja
- O projektovanju
- O projektantu
- Projektni program
- Analiza uticaja
- Programaska analiza
- Analiza konteksta
- Konceptualizacija
- Ciljevi i ograničenja u projektovanju
- Arhitektonska artikulacija ideje i pitanje konteksta
- Kreiranje rešenja
- Pojam, značaji tipovi varijantnih rešenja
- Uobličenje projekta
- Vrednovanje i izbor rešenja
- Razvoj rešenja
- Kritički osvrt
- Apendiks
- Literatura i ostali izvori
- Popis ilustracija
|
Autor: Goran Polovina Izdavač: AGM knjiga Godina: 2020. Br.strana: 234 Povez: mek povez / latinica Fotografije: kolor/crno bela ISBN: 978-86-6048-018-9 / sifra 1118 Cena : 1870,00 / 16 eur
PDF Sadržaj i odeljak Klasicizam u arhitekturi Srbije nedovoljno je istražena istorijska pojava, iako je znatno uticala na razvoj domaće arhitektonske teorije i prakse. Osvetljavanje i vrednovanje dometa ovako važnog stila novije domaće arhitekture omogućuje da se rekonstruiše precizna linija razvoja istorijskog nasleđa novijeg doba.
Klasicizam je stil u umetnosti sa kraja 18. i iz prve polovine 19. veka, koji je ponovo afirmisao osobenosti arhitekture antičkih uzora, oslanjajući se na racionalističku filozofiju i nove društvene okolnosti posle francuske buržoaske revolucije. Bazira se na estetskim teorijama Vinkelmana, po kojima je lepota stvorena već u antičkoj umetnosti, sa osnovnim odlikama odmerenosti, simetrije, reda i jasnoće. Najbolje se može okarakterisati njegovom maksimom „plemenite jednostavnosti i tihe veličine“.
Široko prihvatanje novih estetskih normi učinilo je da klasicizam postane međunarodni umetnički pravac, naročito zastupljen u Evropi i SAD. U svim tim zemljama su podignute zgrade stilskih odlika po uzoru na antičke hramove, bez obzira kakva je bila namena tih zgrada. Građevine su monumentalne, dobro proporcionisane i harmonične.
To je stil sa kojim se arhitektura Srbije srela posle dobijanja određenih sloboda unutar Osmanske carevine i prvi je iskorak van granica tradicionalne balkanske gradnje. Malo zastupljen na samom početku, pre svega zbog ograničavajućih ekonomskih i političkih faktora, klasicizam u Srbiji dobija puni zamah posle nešto više od pola veka, ovog puta kroz forme obnovljenog klasicizma, aktuelnog između dva svetska rata. Štaviše, objekti podignuti u ovom periodu dali su pečat centru Beograda i kao takvi postali su jedan od kamena međaša srpske arhitekture.
Svoju dugovečnost klasicizam, pored nesumljivih estetskih dometa koje je dostigao, duguje i korpusu ideja koje reprezentuje a što je, ne slučajno, odredilo da se najreprezentativnije državne građevine izvedu u ovom stilu. Svako zrelo društvo je kao svoje najviše ideale stavljalo razumnost i moralnost, a klasicistička arhitektura je to uvek u sebi nosila i predstavljala, od svog nastanka krajem 18. veka, pa na dalje. Čak su se i preteče klasicizma u vidu antičke grčke i rimske arhitekture time vodile.
Stvorena je kao arhitektura bazirana na moralnom kriterijumu, u vreme kada su se kreirale nove moderne države, sa svim postulatima trodelne vlasti (zakonodavne, izvršne i sudske), kada se upravljačka moć prenosila sa monarha na narod, kada je bilo potrebno da se konstituiše demokratski sistem kao izraz volje građana. Sa svim atributima prosvetiteljstva, ovakva arhitektura nosi u sebi večite ideje pravednosti i večitu estetiku formiranu tokom dve hiljade godina.
Struktura ovog rada, kojim se obrađuje tema, sastavljena je od sedam poglavlja, držeći se principa od opšteg ka posebnom. Redosled kojim se vrši analiza je sledeći:
I – Uvod – u prvom poglavlju ćemo se osvrnuti na razloge koji su se pojavili kao pokretački motiv za izradu ovog rada. Definisaćemo problemski okvir i cilj studije.
II – Pregled dosadašnjih istraživanja klasicizma u srpskoj arhitekturi – u ovom poglavlju ćemo dati kraći pregled dosadašnjih bitnijih istraživanja srpskog klasicizma u domaćoj istoriji umetnosti.
III – Pojmovno određenje klasicizma; Načini istraživanja pojave klasicizma i njegovih osobenosti – u ovom poglavlju ćemo osvetliti stilske osobine klasicizma, način na koji se to manifestuje, kako kroz formalne oblike, tako i kroz topološke odlike građevina, zatim principe na kojima se bazira, sa analizom primera koji ilustruju navedeno.
IV – Nastanak klasicizma u Evropi, primeri. Kasnije pojave klasicizma u svetu. – U ovom delu će se istražiti društvena i ekonomska podloga koja je iznedrila atmosferu pogodnu za razvoj klasicizma, kako u vizuelnim umetnostima uopošte, tako i u samoj arhitekturi. Pratićemo razvoj ovog stila, njegove uspone, krize i obnove, aktuelne do današnjih dana. Osvrnućemo se na najizrazitije primere objekata epohe, analizirajući pojavne oblike u raznim zemljama zapadne, srednje i istočne Evrope i SAD.
V – Klasicizam u Kneževini Srbiji 19. veka, Kraljevini Srbiji 19. veka, Vojvodini 19. veka i Srbiji u okviru Kraljevine Jugoslavije u 20. veku. - U ovom poglavlju ćemo predstaviti razvoj stila u srpskoj arhitekturi 19. i 20. veka. Pre toga ćemo se upoznati sa društvenim okolnostima, uslovima za razvoj klasicizma, kako u umetnosti, tako i u arhitekturi, začecima jasnije građevinske regulative i prakse u tek oslobođenoj zemlji. Prostudiraćemo primere izgrađenih objekata, u formalnom i topološkom smislu. Pratićemo pojave klasicizma, reteriranje i ponovno izbijanje u prvi plan krajem devetnaestog i tokom dvadesetog veka.
VI - Zaključak – Iz svih analiza prethodnih poglavlja, izvešćemo zaključke o značaju istražene pojave sa istorijskog, sociološkog i estetskog aspekta. Takođe, sagledaćemo kakve su mogućnosti korišćenja iskustava ove studije sa projektantskog aspekta.
VII - Literatura, izvori |
Autor: Zlatko Karač, Zlatko Karač Izdavač: UPI-2M PLUS/AF ZAGREB Godina: 2018. Br.strana: 432, A-4 Fotografije: kolori, tvrd povez ISBN: 9789537703356 Cena : 6050,00 rsd // 50 eur
PDF sadržaj i odeljak U knjizi je obrađena gotovo nepoznata, a vrlo vredna islamska baština u Hrvatskoj koju su autori celovito istražili i interpretirali, kako u istorijskom sloju osmanskih spomenika 16. i 17. st., tako i u sloju moderne i savremene islamske arhitekture 20. i 21. st. Razlozi nepoznavanja i neafirmiranosti islamske baštine u Hrvatskoj posljedica su sustavnih i temeljitih razaranja turskih spomenika još u prvim godinama kršćanske reconquiste krajem 17. st. te ideoloških i verskih antagonizama u prošlosti koji su rezultirali zatiranjem preostalih materijalnih ostataka, ali i potiskivanja svesti o tome da je veliki deo našeg ozemlja više od stoleća ipo pripadao svetu islamske civilizacije, kulture i umetnosti.
Hrvatska je prostor najzapadnijeg rasprostiranja osmansko-islamske baštine u Europi, ujedno i područje istovremenog dodira, ponekad i preklapanja, islamske likovnosti sa zapadnom renesansom. Ta činjenica ovu tematiku čini međunarodno relevantnom i zanimljivom u europskome kontekstu, pa je uložen napor da se monografiju u punom opsegu priredi dvojezično – u hrvatsko-engleskom slogu.
Istraživanjem sloja modernih i suvremenih džamija u Hrvatskoj reafirmiran je niz nepoznatih projekata relevantnih autora moderne (poput S. Planića, Z. Požgaja, O. Mujadžića, J. Neidhardta, V. Richtera, S. Sekulić-Gvozdanović, Dž. Čelića, M. Gološa, I. Prtenjaka, B. Vinceka, E. Polleti-Kopešić) te su valorizirane recentne realizacije i natječajna rješenja novih islamskih centara (D. Džamonje, D. Vlahovića i B. Vučinovića, F. Muzurovića i D. Raosa, G. Rake, D. Matekovića i dr.). Kao inovativni metodološki ekskurs ističe se treća cjelina knjige gdje se na temelju prethodno razvijenoga istraživačkog modela elaborira proces osmanska urbanizacija Vukovara kao case study univerzalno primjenjiv i na druge hrvatske gradove koji su tijekom povijesti bili pod turskom vladavinom.
Knjiga je rezultat gotovo desetgodišnjeg istraživanja (terenskog, arhivskog, bibliografskog), pri čemu je originalni doprinos autora, uz ostalo, vidljiv i u razvoju znanstvene metode obrade građe promatrane uvijek sintezno, no u simultanome dijakronijskom, topografskom i tipološkom sagledavanju unutar kultuloškoga konteksta vremena, te osobito u formuliranju univerzalnog modela interpretacije osmanske urbanizacije naših prostora. Istraživanje je provedeno na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u okviru znanstvenog projekta Heritage Urbanism voditelja akademika Mladena Obada Šćitarocija.
Knjiga je odmah po objavi osvojila NAGRADU RANKO RADOVIĆ za najbolje teorijsko delo o arhitekturi i gradu u 2018. godini. |
|
|
<< Početak < Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sledeća > Kraj >>
|
Strana 1 od 16 |
|
******** POSETITE ŠTAND AGM KNJIGE NA SAJMU TEHNIKE U BEOGRADU od 21-24. MAJA 2024. PROLAZ IZ HALE 2 u HALU 1a (kod pošte)
Ponuda knjiga sa popustom iz mašinstva, energetike, građevinarstva, arhitekture, leksikografije NOVE KNJIGE U PONUDI ******* PORUČIVANJE KNJIGA NA EMAIL: agmknjiga@gmail.com ili pozvati telefonom +381658470725, +381112618554, +381638470725
Novi naslovi u pripremi
1. SolidCam 2021- Automatsko programiranje CNC glodalica Slaviša Ivanović
2. Zone opasnosti (požar) Radovan Jovanov
3. Pneumatika Slaviša Ivanović
4. Geodetske mreže Gligorije Perović
5. Planiranje i kontrola investicija u preduzeću Vladimir Novaković
6. Tolerancije naleganja i stezni spojevi Spasoje Drapić
7. KAMEN -Tehnologija obrade, alati i mašine Slaviša Ivanović
8. Mali leksikon psihološko-psihijat.i pravnih pojm. Stevan P. Petrović
9. Tehnologija obrade drveta, alati i mašine za obradu Slaviša Ivanović 10. Rečnik ribolova ES i SE Branko Vukičević 11. Digitalni sistemi upravljanja procesima -Miša Stambolić
Knjige iz uvoza
Autori: Slobodan Šestanović
Godina: 2001 Br.strana: 235 Povez: mek Format: B-5 Cena: 1870.00 rsd
|
Opširnije... |
|